Merkel’den aktivistlerin tutuklanmalarına tepki

Avrupa, Dünya, Gündem, Son Dakika | Tarih:
- Güncellendi
Merkel Elinde telefon tutarken görülüyor

İstanbul Büyükada’da katıldıkları bir atölye çalışması sırasında aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ile Alman vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu insan hakları aktivistleri 5 Temmuz’da gözaltına alınmıştı. Aktivistler daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşı insan hakları aktivisti Peter Steudtner’le ilgili Berlin’de bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, tutuklama kararını sert bir dille kınadı ve Steudtner’in serbest bırakılmasını talep etti. Merkel, “Biz bu tutuklamanın net olarak tamamen haksız olduğu kanısındayız” diye konuştu.

Her Türlü Girişimi Yapacağız

Merkel, Alman hükümetinin Steudtner’in serbest kalmasını sağlamak için her düzeyde girişimde bulunacağını da sözlerine ekledi. Merkel, “kendileri açısından bu tutuklamaların suçsuz insanların zorlu bir sürece sokularak cezaevine gönderildiği bir başka olay olduğunu” ve “bunun da büyük bir endişe kaynağı olduğunu” ifade etti.

Almanya’nın aktivistlere yardım etmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Merkel, Alman vatandaşı aktivist Peter Steudtner’in Türk makamları tarafından tutuklanmasının “tamamıyla haksız” olduğunu belirtti.

“Erdoğan sınırları aşıyor”

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz da Başbakan Merkel’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı net bir mesaj vermesini istedi. Schulz, “hoş görülebilecek sınırların aşıldığını” belirterek Merkel dahil kimsenin daha fazla sessiz kalamayacağını söyledi.

Schulz, “Türkiye’de şu anda olanlar katlanılmaz ve bütün sınırları aşıyor. Bay Erdoğan hukuk devletini dinamitliyor” dedi.

You may also read!

Harun Kolçak'ın vefat haberi

Sanatçı Harun Kolçak vefat etti

Ünlü sanatçı Harun Kolçak hayatını kaybetti. Ünlü sanatçı bir süredir prostat kanseri tedavisi görüyordu Geçtiğimiz ay geçirdiği ani septik bir şok nedeniyle

Haberin Devamı...

Turkcell’in 4.5G uyumlu telefonu Turkcell T80

26 milyon 4.5G abone sayısıyla toplamda 35.8 milyon abone ile Türkiye'nin en yüksek abone sayısına sahip olan Turkcell yeni

Haberin Devamı...
Kemal Kılıçtaroğlu konuşma yapıyor

Kılıçdaroğlu Türkiye’yi “demokrasiye geri döndürme” sözü verdi

İngiliz The Times gazetesinin, Pazartesi günkü başyazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun röportajına yer verdi 15 Temmuz'la ilgili önemli açıklamalar The

Haberin Devamı...

Yorum yaz:

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir.

Mobil Kayan Menü