Esrar bir ülkede daha serbest

Afrika, Gündem, Son Dakika | Tarih:
- Güncellendi
Uruguay marihuanayı serbest bıraktı

Uruguay, uyuşturucu kartellerinin gücünü kırmak için esrarı legalleştiriyor. Haftada 10 gram esrar içmek suç sayılmayacak.

Uruguay‘da Hint kenevirinden elde edilen marihuananın satışı serbest bırakılıyor. Dünyada ilk kez bir güney Amerika ülkesinde eczanelerden düşük fiyata marihuana alınabilecek. Çarşamba günü satışa çıkacak olan marihuana sadece kayıtlı kişiler tarafından, haftada on gramı aşmamak kaydıyla satılacak. Marihuana yasağının kaldırılmasıyla ilgili siyasi çalışmalar 2013 yılında başlamıştı.

Uruguay Ulusal Kendir Kontrol Enstitüsü’nün verilerine göre şimdiye kadar yüzde 70’i erkek olmak üzere 4 bin 711 Uruguaylı resmi sicile kaydını yaptırdı. Yaşları 30 ile 45 arasında değişen esrar alıcılarının yüzde 60’ı başkent Montevideo‘da yaşıyor.

Marihuananın gram fiyatı 1 dolar 30 sent olarak belirlendi. Yasal marihuana karaborsada satılan kaçak uyuşturucudan ucuza gelecek. Devlet bu uygulamayı uyuşturucu çetelerinin hâkimiyetini kırmak için kararlaştırmıştı. Şimdiye kadar 16’sının aranan şartları yerine getirdiği yetkili eczanelerin kesin listesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Turiste Yasak

Esrar yasası eski sol gerilla lideri Jose Mujica’nın devlet başkanlığı sırasında hazırlanmıştı. Küçük dükkânlarda esrar satışına göz yumulan Hollanda’nın aksine Uruguay’da marihuananın üretimi de devlet tarafından denetlenecek.

Yasal marihuana kullanımı için üç seçenek bulunuyor: Eczaneden satın almak, evde altı sapa kadar kenevir yetiştirmek ve üyelerinin yılda 480 gram uyuşturucu alma iznine sahip olduğu ‘ortak üretim kulüplerine’ yazılmış olmak.

Yılda 2 bin tonla sınırlandırılan üretim ruhsatı Montevideo cezaevi yakınlarında yer alan iki özel şirkete verildi. Mayıs ayında, evinde kenevir yetiştirmek için başvuruda bulunanların sayısı 6 bin 650’yi buldu. Uruguay‘da ayrıca 45 üyeli 61 esrarkeşler kulübü de bulunuyor. Hollanda’dan farklı olarak Uruguay‘da turistlere marihuana satılması yasaklandı. Bu yasak uyuşturucu turizmini önlemek amacıyla çıkarıldı.

You may also read!

Asit saldırısına maruz kalmış 3 kurban

İngiltere’de korkunç akım: Asit Saldırıları

İngiltere, namlulu silahların ağır kurallara tabi olduğu bir ülke. Karaborsada silah satınalmak ise bir servete mal oluyor. Suç işlemek

Haberin Devamı...

Turkcell’in 4.5G uyumlu telefonu Turkcell T80

26 milyon 4.5G abone sayısıyla toplamda 35.8 milyon abone ile Türkiye'nin en yüksek abone sayısına sahip olan Turkcell yeni

Haberin Devamı...
Kemal Kılıçtaroğlu konuşma yapıyor

Kılıçdaroğlu Türkiye’yi “demokrasiye geri döndürme” sözü verdi

İngiliz The Times gazetesinin, Pazartesi günkü başyazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun röportajına yer verdi 15 Temmuz'la ilgili önemli açıklamalar The

Haberin Devamı...

Yorum yaz:

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir.

Mobil Kayan Menü