İngiltere’de korkunç akım: Asit Saldırıları

Avrupa, Dünya, Gündem | Tarih:
- Güncellendi
Asit saldırısına maruz kalmış 3 kurban

İngiltere, namlulu silahların ağır kurallara tabi olduğu bir ülke. Karaborsada silah satınalmak ise bir servete mal oluyor. Suç işlemek için etkili silahlar kullanmak isteyen saldırganlar oldukça cüzi bir miktara evde asit üretebiliyorlar. Üstelik ülkede bıçakla saldırı yasalarda ‘cinayete teşebbüs’ olarak belirlenmişken, asit saldırısı yapan saldırganlar, her ne kadar ağır bir saldırı olursa olsun hafif cezalara mahkum ediliyorlar.

Asit saldırısına maruz kalan Patricia Lefranc
48 yaşındaki Patricia Lefranc, 2009 yılında ayrıldığı sevgilisi 57 yaşındaki Richard Remes tarafından sülfürik asit saldırısına maruz kalmıştı.

İngiltere’de 2014 yılında 166 asit saldırısı yaşanırken, bu sayı  2015 yılında 261’e, 2016 yılında ise 458’e yükseldi. Yıllara göre tespit edilmiş istatistiklere göre asit saldırıları tehlikeli bir akım halini almış durumda. Öyleki, Perşembe gecesi Londra’da aşındırıcı bir maddenin insanların yüzüne atıldığı 5 saldırının ardından bir genç gözaltına alındı.

Motorsikletli 2 kişi, 90 dakika içinde Hackney, Stoke Newington ve Islington semtlerinde saldırılar düzenledi.

Polis, son saldırıların bağlantılı olduğunu ve gözaltında tutulan iki gencin, soygun ve adam yaralama suçlamalarından sorgulandığını açıkladı.

Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick, kurbanlara aşındırıcı madde atılan saldırıların kaygı yarattığını söyledi ve “Tamamen barbarca. Asit korkunç yaralanmalara yol açabiliyor” dedi.

Dick ayrıca “Son saldırıların soygun amaçlı ve bağlantılı olduğuna inanıyoruz. Birilerini gözaltına aldığımız için memnunum. İnsanların bunun Londra’da her an yaşandığını düşünmesini istemiyorum, çünkü yaşanmıyor. Ancak kaygılıyız, çünkü saldırı sayısı artıyor” diye de ekledi.

Asit saldırılarında büyük artış

Son saldırılar, Londra’daki asit saldırılarında büyük artışın kaygı yarattığı bir dönemde geldi. 2010’dan bu yana Londra’da 1800’den fazla aşındırıcı maddeyle saldırı olduğu belirtiliyor. Londra Polisi’nin verilerine göre, geçen yıl 458 suçta kullanılırken, bu sayı bir önceki yıl 261 oldu.

Acil yardım görevlileri ve motorlarla yemek dağıtanlar saldırılara hedef oldu.

Son saldırı dalgası ise Perşembe gecesi başladı.

32 yaşındaki motosiklet kullanan bir adam, üzerinde iki kişinin bulunduğu bir başka motosikletten atılan aşındırıcı bir maddeyle yaralandı. Saldırganlardan biri motoru çalarken, diğeri de öbür motorsikletle kaçtı. Aşındırıcı maddelerin kullanıldığı saldırılar, İngiltere’de 2012’den bu yana iki katına çıktı. En büyük artış ise Londra’da.

Londra Polisi’nin kendi verilerine göre başkentteki asit saldırıları 2015’te 261 geçen yıl en az 458’e yükseldi.

Saldırılar sonucunda kurbanların vücutlarında ortaya çıkan yıkıcı sonuçlara rağmen saldırganlara verilen cezaların hafif olması siyasileri de harekete geçirdi. İngiltere İçişleri Bakanı Amberr Rudd bir açıklama yayınlayarak, ‘Asit saldırganları kurbanlarına yaşattıkları ömürlük cezayı paylaşmalılardır’ dedi.

You may also read!

Harun Kolçak'ın vefat haberi

Sanatçı Harun Kolçak vefat etti

Ünlü sanatçı Harun Kolçak hayatını kaybetti. Ünlü sanatçı bir süredir prostat kanseri tedavisi görüyordu Geçtiğimiz ay geçirdiği ani septik bir şok nedeniyle

Haberin Devamı...
Uruguay marihuanayı serbest bıraktı

Esrar bir ülkede daha serbest

Uruguay, uyuşturucu kartellerinin gücünü kırmak için esrarı legalleştiriyor. Haftada 10 gram esrar içmek suç sayılmayacak. Uruguay'da Hint kenevirinden elde edilen

Haberin Devamı...
Kemal Kılıçtaroğlu konuşma yapıyor

Kılıçdaroğlu Türkiye’yi “demokrasiye geri döndürme” sözü verdi

İngiliz The Times gazetesinin, Pazartesi günkü başyazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun röportajına yer verdi 15 Temmuz'la ilgili önemli açıklamalar The

Haberin Devamı...

One commentOn İngiltere’de korkunç akım: Asit Saldırıları

Yorum yaz:

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir.

Mobil Kayan Menü