Hayatını Emoji çevirmenliği yaparak kazanan İrlanda’lı

Dünya, Gündem, Yaşam | Tarih:
- Güncellendi

Emoji’leri kullanmak basit görünebilir ancak hatalı emoji kullanımı yanlış anlaşılmalara ve hatta daha kötülerine neden olabilir.

Kurabiye Canavarı Twitter hesabından videosunu paylaşıyor
Kurabiye Canavarı’nın resmi Twitter hesabından attığı twit

Kurabiye Örneği

En sevilen susam sokağı karakterlerinden biri olan Kurabiye Canavarı, Dünya Çikolata Günü’nü anmak için 7 Temmuz’da çikolatalı kurabiyenin emojisini içeren bir twit yayınladı.

 

https://twitter.com/Emojipedia/status/884015357643698176

Oysa, Samsung’un Android cihazlarında, bu özel emoji bir çift tuzlu kraker olarak görünüyordu, çikolatalı değil..

Bazılarına göre bu önemsiz bir konu olsa da, görsel hataların gençlere ulaşmak isteyen işletmeler için büyük zararları olabilir. İrlanda’daki Keith Broni bu işletmetmelere yardımcı olan uzmanlardan biri. Büyüyen Emoji dünyasında şirketlerin online medyanın tehlikeli sularında güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olan Keith, Emoji Çevirmeni ünvanına sahip dünyadaki ilk kişi.

Broni, emojileri kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konuya dikkat çekiyor, o da emojilerin platformdan platforma farklılık gösterebilecekleri. Emojinin şekli ve hatta rengi, kullanılan cihaza veya işletim sistemine bağlı olarak belirgin şekilde farklılık gösterebilir.

Broni’ye göre güzel örneklerden biri, “dönen gözler” emojisi. Çoğu cihazda bu, gözlerini küçümseyerek yuvarlama anlamını ifade eder, ancak diğer cihazlarda beklenti içine girmek anlamına gelebilir.

Broni, uluslararası çeviri ve tercüme hizmetleri sunan Londra merkezli Today Translations’da çalışıyor. Pozisyona girebilmek için 500 adayla yarıştı ve şimdi çalıştığı müşteriler arasında çokuluslu şirketlerin halkla ilişkiler ve pazarlama departmanları bulunmakta. Müşteri firmalardan biri için yaptığı ilk iş, bilinen deyimlerden “no pain no gain” ve “speak of the devil” ‘i anlaşılır emoji sürümlerine çevirmekti.

İlk kez 1999 yılında çıkan Orijinal Emoji listesi
Shigetaka Kurita’nın 1999 yılında Docomo için çıkardığı Emojiler

Japon GSM operatörü DoCoMo için Shigetaka Kurita tarafından yapılan ilk emojiler, 1999 yılında 176 emojilik set olarak geliştirilmişti. Aradan geçen 18 yılın ardından cilt tonları ve cinsiyet sekmeleri ile birlikte emoji sayısı 2000’i geçmiş durumda.

Markaların kendi cihazları için yaptıkları Emoji geliştirmeleri yıllar geçtikçe standartların bozulmasına da neden oldu. Örneğin Apple’ın 2016’nın Ağustos ayında tabanca emojisini su tabancası olarak değiştirmiş olması, iOS cihazından gönderilen muhtemel bir oyuncak su tabancası tanıtımının Android cihazlarda tabanca olarak görünmesine neden olacak.

You may also read!

Harun Kolçak'ın vefat haberi

Sanatçı Harun Kolçak vefat etti

Ünlü sanatçı Harun Kolçak hayatını kaybetti. Ünlü sanatçı bir süredir prostat kanseri tedavisi görüyordu Geçtiğimiz ay geçirdiği ani septik bir şok nedeniyle

Haberin Devamı...
Uruguay marihuanayı serbest bıraktı

Esrar bir ülkede daha serbest

Uruguay, uyuşturucu kartellerinin gücünü kırmak için esrarı legalleştiriyor. Haftada 10 gram esrar içmek suç sayılmayacak. Uruguay'da Hint kenevirinden elde edilen

Haberin Devamı...
Merkel Elinde telefon tutarken görülüyor

Merkel’den aktivistlerin tutuklanmalarına tepki

İstanbul Büyükada'da katıldıkları bir atölye çalışması sırasında aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ile Alman vatandaşı Peter

Haberin Devamı...

Yorum yaz:

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir.

Mobil Kayan Menü