Erkekler için beslenme tavsiyesi: Testosteron’u yükselten 8 yiyecek

Sağlık, Yaşam | Tarih:
- Güncellendi

Yüksek Testosteron için özel beslenme

Testosteron, erkeklerde sadece cinsel aktiviteleri etkileyen erkek seks hormonu değil, aynı zamanda kemik ve kas sağlığı, sperm üretimi ve saç büyümesinden sorumlu hormondur. Yaşlandıkça veya kronik hastalıklardan dolayı testosteronunuzu kaybedebilirsiniz.

Düşük testosteron olarak adlandırılan hipogonadizm, genellikle gelecekte sağlık sorunlarını önlemek için tedavi edilir. Doktor tavsiyesiyle birlikte, potansiyel testosteron arttırıcı gıdaları düşük hipogonadizme karşı tedavi olarak da düşünebilirsiniz. Beslenmeniz için için özellikle önemli olan iki gıda D vitamini ve çinkodur.

1- Ton Balığı

Ton balığı D vitamini bakımından zengindir, bu da daha uzun yaşam ve testosteron üretimine kapı açar. Kalp açısından sağlıklı, protein bakımından zengin, kalorisi az olan bir yiyecektir. İster konserve veya taze olsun, bu balığı yemek vücudunuz için testosteronu artırmanın doğal bir yolu olabilir. Bir porsiyonu, günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Orkinos hayranı değilseniz, somon veya sardalya gibi diğer D vitamini kaynaklarını da düşünebilirsiniz. Unutmayın ki kararında beslenmek anahtardır. Balıklardan ve diğer besin kaynaklarından çok fazla omega-3 yağ asidi tüketimi prostat kanseri riskinizi artırabilir.

2- Az Yağlı Süt

D vitamini içeren az yağlı süt

Süt, protein ve kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır. Çocuklar ve kadınlar daha iyi kemik sağlığı için süt içmeye teşvik edilir, üstelik süt erkeklerin de kemiklerini güçlü tutabilir. D vitamini içeriği ayrıca testosteron seviyelerini kontrol altına alabilir.

D vitamini ile takviye edilmiş bir marka seçtiğinizden emin olun. Az yağlı veya yağsız ürünleri seçin.

3- Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı zengin bir D vitamini kaynağıdır. Yumurta sarısı yumurta akılarına kıyasla daha fazla besin içerir. Kolestrol kötü bir üne sahip olmasına rağmen, yumurta sarısı kolesterolü, düşük testosterona bile bile yardımcı olabilir. Daha önceden herhangi bir kolesterol sorununuz bulunmuyorsa, günde bir yumurtayı güvenle yiyebilirsiniz.

4- Tahıllı Yiyecekler

Düşük testosterona yardımcı olabilecek tek kahvaltılık yumurta değildir. Kanınızdaki kolesterole dikkat ediyorsanız tahıllı yiyecekler size göre olabilir. Tahılların ve portakal suyunun belirli markaları, D-vitamini bakımından zenginleştirilmiştir. Gününüzü ve testosteron seviyenizi yoluna koymak için bu gıdaları kahvaltı rutinine dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

5- İstiridye

Çinko, ergenlik çağında gerekli besin maddesidir ve etkileri erkeklik hormonlarını yetişkinlikte kontrol altında tutabilir. Düşük testosteronlu erkekler çinko eksiklikliğine sahiplerse bu besinden fayda sağlayabilirler.

6- Kabuklu Deniz Ürünleri

Menünüze arada bir yengeç veya ıstakoz ekleyerek testosteron seviyenizi iyileştirebilirsiniz.

7- Sığır Eti

Kırmızı etin çok tüketilmesinin sağlık sorunlarına yol açabileceği ile ilgili bir düşünce var. Kararında yendiği sürece testosteronu yükseltmek için sığır etinden fayda sağlanabilir. Sığır karaciğeri istisnai bir D vitamini kaynağıdır.

8- Fasulye

Fasulye, erkeklik hormonu konusunda sandığınızdan daha fazla fayda sağlayabilir. Fasülye D vitamini ve çinko kaynağı olarak kabul edilir. Ancak fasulye tek başına yeterli değildir.

 

You may also read!

Harun Kolçak'ın vefat haberi

Sanatçı Harun Kolçak vefat etti

Ünlü sanatçı Harun Kolçak hayatını kaybetti. Ünlü sanatçı bir süredir prostat kanseri tedavisi görüyordu Geçtiğimiz ay geçirdiği ani septik bir şok nedeniyle

Haberin Devamı...
Uruguay marihuanayı serbest bıraktı

Esrar bir ülkede daha serbest

Uruguay, uyuşturucu kartellerinin gücünü kırmak için esrarı legalleştiriyor. Haftada 10 gram esrar içmek suç sayılmayacak. Uruguay'da Hint kenevirinden elde edilen

Haberin Devamı...
Merkel Elinde telefon tutarken görülüyor

Merkel’den aktivistlerin tutuklanmalarına tepki

İstanbul Büyükada'da katıldıkları bir atölye çalışması sırasında aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ile Alman vatandaşı Peter

Haberin Devamı...

Yorum yaz:

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir.

Mobil Kayan Menü